Ajankohtaista >> Saimaan ammattikorkeakoulu ja Metropolia ammattikorkeakoulu kävelevät kilpaa maailman ympäri
 

Saimaan ammattikorkeakoulu ja Metropolia ammattikorkeakoulu kävelevät kilpaa maailman ympäri

Lappeenrannassa ja Imatralla toimiva Saimaan ammattikorkeakoulu ja pääkaupunkiseudulla toimiva Metropolia käynnistivät maanantaina 17.8. kävelykampanjan ja siihen liittyvän kilpailun, jossa on tarkoitus yhdessä koko työyhteisön voimin kävellä Jules Vernen hengessä 80 päivässä maailman ympäri. Saimaan ammattikorkeakoululta kävelijöitä on 152 henkilöä ja Metropoliasta 196 henkilöä, joten tiukka kisa on tulossa.

Kävelykampanjaan osallistujilla on askelmittari ja 80 päivän ajan on tarkoitus kerätä jokainen kuljettu askel ylös ja askeleista kertyvillä kilometreillä kävellä pidemmälle kuin vastustaja. Kilpailussa kierretään maapalloa ympäri päiväntasaajaa pitkin. Maapallon ympäri on 40 075 km ja vaikka matka on pitkä, niin koko työyhteisön voimin siitä kyllä selvitään, uskotaan osallistuvissa ammattikorkeakouluissa.

Ammattikorkeakoulut haluavat tällä kampanjalla kannustaa henkilöstöään terveysliikuntaan. Kävely on liikuntalaji, joka sopii hyvin kaikenkuntoisille liikkujille. Terveysliikuntatavoite on vähintään 10 000 askelta päivässä ja kampanjan aikana askelten mittaajia kannustetaan tutustumaan oman liikkumisen määräänsä ja tarvittaessa muuttamaan liikuntatottumuksiaan ja lisäämään luontevalla tavalla arkiliikunnan määrää.

Jokainen osallistuja kirjaa päivittäin ylös omat askeleensa ja käy kirjaamassa ne nettipalveluun. Matkan etenemistä päiväntasaajalla ja kilpailun tilannetta voi käydä katsomassa nettiosoitteesta www.saimia.fi/fi-FI/ajankohtaista löytyvästä maapallosta.

Lisätietoja: Fysioterapeutti Milla Ranta , 040 – 484 5775

 
 
Saimaan ammattikorkeakoulu Skinnarilankatu 36, 53850 Lappeenranta Vaihde: 02049 66411 Fax: 02049 66505